POZIV ZA DOSTAVLJANJE PRIJAVA

Podrška udruženjima medicinskih sestara koji djeluju u Republici Srpskoj


Cilj Projekta jačanja sestrinstva u Bosni i Hercegovini (ProSes) je jačanje sestrinske profesije u BiH, odnosno unapređenje kompetencija, obima, sigurnosti i kvaliteta usluga koje pružaju, te njihove profesionalne uloge i položaja u sistemu zdravstvene zaštite. ProSes finansira Vlada Švicarske, a implementira konzorcij kojeg čine Fondacija fami i Ženevske univerzitetske bolnice, u saradnji sa Ministarstvom civilnih poslova BiH, Federalnim ministarstvom zdravstva, Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Federalnim ministarstvom obrazovanja, Ministarstvom prosvjete i kulture Republike Srpske, Odjelom za zdravstvo i ostale usluge BD i Odjelom za obrazovanje BD.

ProSes u okviru svojih intervencija aktivno traži partnere u zemlji koji će na održiv način pružati podršku kontinuiranom razvoju profesionalnih vještina medicinskih sestara i tehničara i omogućiti da se glas njihove profesije bolje čuje u reformskim procesima u BiH te da se sestrinstvo kao profesija razvija i njen značaj adekvatno prepoznaje. Sa ovim ciljem, ProSes je spreman pružiti podršku udruženjima medicinskih sestara i tehničara kao svojim partnerima, koji će moći da se kompetentno posvete ovoj važnoj ulozi, u razvoju njihovih kapaciteta i programa podrške medicinskim sestrama i tehničarima. U Federaciji Bosne i Hercegovine podrška je pružena razvoju Udruženja/udruge medicinskih sestara i tehničara u Federaciji BiH. Kako u Republici Srpskoj trenutno ne postoji krovno udruženje medicinskih sestara i tehničara, ProSes raspisuje ovaj poziv kako bi identifikovao svoje buduće partnere među postojećim udruženjima medicinskih sestara i tehničara u Republici Srpskoj, a kojima će pružiti podršku u razvoju njihovih kapaciteta i programa.

Doprinos koji se očekuje od udruženja medicinskih sestara

Snažna udruženja medicinskih sestara, koja međusobno usko sarađuju i koordiniraju svoj rad,  imaju nezamjenjivu ulogu u pružanju podrške, obuke, zagovaranju i lobiranju u cilju jačanja položaja medicinskih sestara i tehničara u Republici Srpskoj. Snažna udruženja medicinskih sestara imaju važnu ulogu u organizaciji aktivnosti koje će obezbijediti kontinuirano unapređenje
znanja, vještina i ponašanja koji se odnose na svakodnevni rad medicinskih sestara i tehničara. Da bi se sve to postiglo, potrebna su dobro organizovana udruženja koja okupljaju medicinske sestre i tehničare iz cijele Republike Srpske i koja bi interese sestrinske profesije stavila na prvo mjesto.

Poziv za dostavljanje prijava

ProSes ovim putem poziva sva udruženja iz Republike Srpske da dostave prijedlog aktivnosti koje doprinose jačanju uloge i položaja medicinskih sestara i tehničara.

ProSes će odabranim udruženjima medicinskih sestara pružiti podršku u razvoju kapaciteta njihovih rukovodstava, provođenju aktivnosti, te obezbijediti mogućnosti za saradnju sa sličnim udruženjima u Bosni i Hercegovini i svijetu kao i pristup bazama znanja iz oblasti zdravstvene njege.

Sve zainteresovane strane za dostavljanje prijava za podršku trebale bi ispunjavati sljedeće kriterije, te za to dostaviti dokaz:

·  da su organizovani u formi udruženja medicinskih sestara (rješenje o registraciji)
·  da su registrovani na teritoriji Republike Srpske (statut)

Rok za dostavu plana aktivnosti je 29. novembar 2019. godine u formatu koji uključuje sljedeća poglavlja:

·  Poglavlje 1 – Informacije o udruženju: cilj, broj registrovanih članova i grafički prikaz organizacione strukture;
· Poglavlje 2 – Narativni opis i tabelarni prikaz plana aktivnosti za period od 12 mjeseci koji sadrži: opis ciljeva, aktivnosti i očekivana dobrobit za sestrinsku profesiju; moguće rizike i mjere za njihovo prevazilaženje; nosioce pojedinačnih aktivnosti; te planirane aktivnosti i mehanizme saradnje sa drugim udruženjima u Republici Srpskoj te u ostatku BiH;
· Poglavlje 3 – Detaljan prijedlog budžeta (u Excelu) po predloženim aktivnostima uključujući prikaz očekivane finansijske podrške ProSes-a i učešća udruženja koje u odnosu na ukupan budžet treba biti najmanje 15% (finansijsko učešće i/ili u opremi i uslugama).

Format: Plan aktivnosti mora obuhvatiti period od 12 mjeseci i ne smije biti duži od 10 stranica formata A4, ne računajući priloge.

ProSes će posebno pozitivno vrednovati dostavljene prijedloge projekta koji sadrže i sljedeće:

·  dugoročnu strategiju za predstavljanje svih medicinskih sestara u Republici Srpskoj (uključujući strategiju za povećanje broja članova – članstvo, specijalističke sekcije i geografsku pokrivenost);
·  poslovni plan udruženja za 2020., 2021. i 2022. (uključujući mjere za samoodrživost);
·  kratak opis profila i kapaciteta postojećeg rukovodstva i administrativne podrške udruženja i dodjeljenih odgovornosti unutar udruženja.

Ove informacije će se koristiti kao osnova za ocjenu dostavljenih prijedloga projekta. Odluka o finansiranju projekata će biti donešena do 13. decembra 2019. god.

Za potrebna pojašnjenja uslova i sadržaja ovog poziva, molimo vas da se isključivo u pisanoj formi obratite na email adresu: fami@fondacijafami.org