Gordana Danilović diplomirana je medicinska sestra. Radi u Domu zdravlja „Dr Jovan Rašković“ Mrkonjić Grad. Već 10 godina je glavna sestra u navedenom Domu zdravlja. Prve radne dane bilježi od svoje 21 godine. Za ovu profesiju se odlučila jer je oduvijek bila zainteresovana da pomaže drugima i vodi brigu o njihovom zdravlju.
O nedostacima u Ustanovi u kojoj radi i šta bi promjenila... Kao i u većini zdravstvenih ustanova, osnovni problem je nedovoljan broj ljekara, neadekvatni standardi i normativi koji ograničavaju broj medicinskih sestara u procesu rada, neadekvatna nadoknada za prekovremeni rad, pripravnosti, pratnje pacijenata, što za posljedicu ima nezadovoljstvo radnika. Da bi se ovo promijenilo, smatra da su neophodna sistemska rješenja zakonima koji regulišu ova pitanja.
O položaju medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini... Položaj medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini ocjenjujem kao veoma težak. Biti medicinska sestra je profesija koja traži znanje, strpljenje, odgovornost, izdržljivost i ljubav prema ljudima. Ovo je profesija sa puno stresa i mnogo odricanja, a sve to nije dovoljno ni vrednovano a ni cijenjeno u društvu u kojem živimo.
O važnosti odnosa između medicinske sestre i doktora i medicinske sestre i pacijenta... Odnos medicinske sestre prema pacijentima i saradnja medicinske sestre sa doktorima su veoma važni aspekti u pružanju kvalitetne zdravstvene njege. Empatija,
ljubaznost i pažnja medicinske sestre prema pacijentu mogu biti ključni u izgradnji povjerenja i stvaranju sigurnog i podržavajućeg okruženja za pacijenta.
Timski rad i dobra komunikacija između medicinske sestre i doktora olakšava razmjenu informacija, donošenje odluka, koordinaciju njege, čime se smanjuje rizik od grešaka i osigurava neophodna njega za pacijenta.
Na koji način spriječiti odlazak medicinskog kadra van Bosne i Hercegovine... Da bi medicinske sestre bile motivisane da ostanu u zemlji, prije svega mislim da treba poboljšati uslove rada, obezbjediti adekvatne plate i beneficije, ojačati profesionalni razvoj medicinskih sestara, pružanjem prilika za kontinuirano obrazovanje i stručno usavršavanje. Podizanje svijesti o važnosti uloge medicinskih sestara u zdravstvenom sistemu može pomoći u promociji struke i povećanju njihovog društvenog statusa.
Sa kojim problemima se najviše suočavaju medicinske sestre/tehničari u BiH? Neadekvatne plate, loši uslovi rada, nedovoljno
definisano obrazovenje i kompetencije u radu izdvajam kao ključne probleme sa kojima se suočavaju medicinske sestre/tehničari u BiH.
O značaju edukacija koje organizuju Fondacija fami i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske... Velika mi je čast i zadovoljstvo što sam dobila priliku da prođem edukacije koje su organizvali Fondacija fami i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. Zahvaljujući iskusnim predavačima, na veoma profesionalan i zabavan način, stekla sam nova znanja, vještine, dobila mnogo praktičnih savjeta iz oblasti komunikacije, koje imam priliku da koristim u svakodnevnom radu.
O doprinosu Fondacije fami, sestrinskoj profesiji... Fondacija fami u saradnji s Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske ima ogroman doprinos u jačanju sestrinstva u Bosni i Hercegovini. Smatram da je kroz ovaj projekat istaknuto koliko su medicinske sestre od vitalnog značaja za zdravstveni sistem. Rezultati desetogodišnje podrške su itekako vidljivi. Uvedeni su SOP-ovi u zdravstvene ustanove, model sestrinstva u zajednici koji je od velikog značaja za ugrožene i socijalno isključene kategorije stanovništva. Sve su to aktivnosti čije blagodati najviše osjete naši korisnici usluga.
Poruka mladim osobama koje odluče da se bave medicinskom strukom... Baviti se medicinskom strukom nije samo posao već je to način življenja. Veliko zadovoljstvo je biti dio tima koji mijenja živote i pruža podršku pacijentima u njihovim najtežim trenucima.