Tridesetsedmogodišnji Mujo Trako, glavni je medicinski tehničar u JU Dom zdravlja Vitez. Prve dane radnog iskustva bilježi sa 23 godine. Smatra da je biti zdravstveni radnik jedna od najhumanijih profesija i upravo se zbog toga opredijelio za ovaj poziv. Kaže da mu je upravo uloga medicinskog tehničara pomogla da bude bolji čovjek i da se usavršava.
Šta bi promjenio u Ustanovi u kojoj je zaposlen i koji su nedostaci... Vjerujem da su nedostaci danas kao i u svim zdravstvenim ustanovama, deficit kadrova mislim na doktore, nepriznat status, kao i nepriznavanje koeficijenata te niski prihodi u odnosu na druga zanimanja.Odlazak zdravstvenih radnika koji dobivaju u drugim zemljama Europske unije bolje plate i uvjete rada.
Mislim da je potrebna reforma zdravstvenog sistema i zdravstvenog osiguranja donošenjem novih zakona i pravnih akata. Zatim, donošenje strategije razvoja zdravstva kojom treba nastojati zadovoljiti potrebe i zahtjeve te ponudu i mogućnosti u pružanju zdravstvene zaštite, okolnosti i uvjete u kojima zdravstvo djeluje, promjene u razvoju zdravstvenog obrazovanja i tehnologije. Također, smatram da je neophodno jačanje primarne zdravstvene zaštite kroz racionalizaciju sredstava, promjena u zdravstvenoj politici, partnerstva, jedinstva i transparentnosti svih postupaka.
O položaju medicinskih radnika u Bosni i Hercegovini... Položaj medicinskih sestra i tehničara je težak i vjerujem da to mogu potvrditi svi koji su u ovoj struci. Na prvom mjestu je to što zdravstveni radnici nisu dovoljno plaćeni za posao koji rade i obavljaju. Tu je i nedostatak motivacije kolega zbog prevelikog obima poslova a značajni problemi su i ugovori na određeno vrijeme koji su često uzrok frustracija. Naime, takvi radnici ne mogu na kvalitetan način planirati dugoročno mjesto boravka, rješavanje stambenog pitanja a samim tim i planirati porodicu.
Važnost odnosa medicinska sestra/tehničar – pacijent i medicinska sestra/tehničar - doktor... Timski rad u svakoj sredini pobjeđuje i reći ću to sportskim žargonom bez treninga i ekipnog rada nema ni rezultata. U timskom radu moramo biti iskreni, sveobuhvatni, pristupačni, kompetentni, fleksibilni i naravno dobra komunikacija kroz ove osobine mora donijeti i dobar rezultat. Snaga organizacije je u dobrom upravljanju ljudskim resursima, a snaga tima leži u dobroj organizaciji i u potpunoj integrisanosti svih članova tima u ovom slučaju medicinska sestra/tehničar - pacijent i medicinska sestra/tehničar – doktor.
Kako spriječiti odlazak medicinskih radnika u druge zemlje... Ono što je ključno da bi se spriječio odliv medicinskih radnika iz Bosne i Hercegovine je najprije osigurati sigurniji status zdravstvenih radnika, bolji sistem u državi, bolje plate te uslove rada i prakse.
Značaj edukacije medicinskih radnika/tehničara... Edukacije koje su organizovali Fondacija Fami i Federalno ministarstvo zdravstva su jedne od boljih na kojima sam prisustvovao i izuzetno sam zahvalan na tome. Upravo smo zahvaljujući tim edukacijama ušli u srž problema u zdravstvu u Bosni i Hercegovini pogotovo kad se medicinske sestre/tehničari stavljaju na marginu zdravstva i društva.
Kada je u pitanju komunikacija u zdravstvu to mi je najdraža tema i mislim da ona treba biti najvažnija za sve nas, jer sve polazi od komunikacije, ne samo u zdravstvu nego i u životu. Naglašavam da je zapravo Fondacija Fami pokazala da u našoj državi ima jako važnu ulogu u podizanju svijesti - šta znači u zdravstvenom sistemu uloga medicinske sestre/tehničara. S ponosom mogu reći da sam dio tima koji pobjeđuje i zajedno sa Fondacijom Fami pospješujemo naše zdravstvene ustanove da rade i funkcionišu na boljem nivou što za cilj ima još bolji pristup prema našim krajnjim korisnicima, našim pacijentim.
Period iz karijere koji ću uvijek pamtiti... Pa ima ih mnogo ali tu prvenstveno mislim na događaje iz 2019. i 2020.godine kad je bila pandemija COVID-19 gdje smo ljudima bili najveća podrška a i oni nama.
Poruka budućim generacijama koje se odluče za poziv medicinskog radnika... Ovaj posao se voli, živi i radi srcem, ako je to vaša prava i istinska odrednica u životu i naravno još uz to ako želite da uradite što više dobrih i humanih stvari u životu i želite da budete bolji čovjek u društvu, uđite na vrata koja se zovu zdravstvo. Mladim osobama koje žele da se bave ovim poslom, predlažem da bar nekoliko dana provedu kao gost u jednoj od ustanova koja im se čini zanimljiva, da razgovaraju sa osobljem, da ne slušaju savjete ljudi koji nisu iz tog svijeta. Ako osjete u srcu nešto, neće imati dilemu oko toga šta trebaju da izaberu i šta da rade u svom životu.