Žana Tomović glavna je medicinska sestra Ginekološko akušerkog odjeljenja bolnice Nevesinje. Završila je strukovne studije zdravstvene njege na Medicinskom fakultetu u Nišu. Nakon redovno završenih studija, ubrzo počinje raditi, kako kaže, najljepši posao na svijetu. Navodi jednu lijepu izreku: „Biti na izvoru života, privilegija je bogova i nekolicine“. I kaže da je zaista tako, jer učestvovati u rađanju novog života je nešto najljepše što medicinska sestra, babica može osjetiti.
Kako bi opisali svoju profesiju u tri riječi... Zadovoljstvo, odgovornost i istrajnost.
O zdravstvenom sistemu u Bosni i Hercegovini, te ustanovi u kojoj je zaposlena... Smatram da se trenutno zdravstvo u Bosni i Hercegovini i regionu suočava sa brojnim izazovima. Ti izazovi ne zaobilaze ni našu ustanovu, ali smo privilegovani, što za razliku od mnogih drugih ustanova, imamo odlične uslove za rad. Kao nedostatak izdvojila bih deficit medicinskog kadra.
Položaj medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini... U zdravstvenom sistemu medicinske sestre/tehničari su često u nezavidnom položaju, a podsjetiću da smo najbrojniji i stub svake zdravstvene ustanove. Sa jedne strane moramo ispuniti sve obaveze svog humanog poziva i pružiti sto kvalitetniju uslugu, a sa druge moramo odgovoriti zahtjevima same organizacije, raditi prekovremeno, često u lošim uslovima. Nažalost, još uvijek čujem kako medicinskim sestrama/tehničarima, nije potrebno akademsko obrazovanje, jer ih mnogi doživljavaju samo kao izvršitelje manje važnih zadataka
Odnos medicinska sestra – pacijent i medicinska sestra – doktor... Odnos medicinska sestra-pacijent, veoma je važna tema ali i velika obaveza. Od samog ulaska u zdravstvenu ustanovu svaki pacijent treba da se osjeća sigurno i da dobije adekvatnu ljekarsku i sestrinsku pomoć. Zato moramo mnogo da radimo na etičkim kodeksima, da unesemo empatiju i naravno da sve medicinske procedure obavljamo u skladu sa propisanim načelima. Kao glavna sestra, zajedno sa cijelim timom mnogo radimo na tom odnosu, a kao rezultat imamo mnogo pohvala i sve veći broj pacijenata. Kada je u pitanju komunikacija između medicinske sestre i doktora, smatram da je najvažnije da se taj odnos zasniva na uzajamnom poštovanju i profesionalnosti.
Kako zaustaviti sve veći odlazak medicinskog osoblja iz Bosne i Hercegovine... Da bi se zaustavio ovaj negativan trend, mislim da je potrebno poboljšati uslove rada u svakom smislu. Također, prijem većeg broja radnika je od suštinskog značaja kako bi se rasteretio postojeći kadar. Uz sve navedeno, smatram da je vrlo važno povećati i lične prihode.
Edukacije medicinskih sestara/tehničara, uloga Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Fondacije fami... Bez znanja, učenja i edukacija nema ni profesionalne medicinske sestre. Medicinske sestre/tehničari su pokretač zdravstvenog sistema i zato smatram da moraju jačati svoju vrijednost i važnost, te je svaka obuka dobrodošla. Fondacija fami, zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske mi je pružila izuzetno kvalitetnu i sveobuhvatnu edukaciju. Višednevne edukacije o menadžerskim i liderskim vještinama, zatim vježbe komunikacije koje su izuzetno značajne, posebno u jačanju sinergija između medicinskih sestara/tehničara, jer čini mi se da ona baš nedostaje da bi bili snažniji i produktivniji.
Događaj iz dugogodišnje karijere koji će uvijek pamtiti... S obzirom da se na odjeljenju na kojem sam zaposlena, svakodnevno događaju lijepe stvari, donosimo bebe na svijet, teško je izdvojiti samo jedan. Međutim, svakako su najdirljiviji trenuci kada mame nakon dugogodišnje borbe za potomstvo, čuju plač svoje bebe.
Poruka budućim generacijama, koje izaberu ovaj poziv... POZIV SESTRINSTVA SE MORA VOLJETI. Odluka o odabiru ove profesije se ne donosi zbog obezbjeđivanja bolje plate u Njemačkoj. Ovim ne osuđujem mlade ljude koji to čine, nego apelujem na nadležne da se uslovi za rad u Bosni i Hercegovini poprave.