Od 3. do 5. decembra 2024., Erasmus+ TCCWB projekat okupio je zdravstvene profesionalce, akademike i stručnjake u Briselu na trećoj radionici posvećenoj transkulturalnim kompetencijama u zdravstvu, u organizaciji ODISEE Univerziteta primjenjenih nauka (Belgija).

Ova radionica, održana pod temom unapređenja inkluzivne i kulturno osjetljive prakse u zdravstvu, bila je inspirativan i produktivan događaj koji je obilježio još jedan značajan korak u jačanju kapaciteta za transkulturalne kompetencije na Zapadnom Balkanu.

Radionica je započela sastankom Upravnog odbora, gdje su projektni partneri diskutovali o ključnim ažuriranjima, uključujući finansijski napredak, strategije diseminacije i nadolazeće aktivnosti. Ovo je postavilo osnovu za dinamičnu saradnju i efikasno upravljanje projektom.

Drugog dana, učesnike je oduševilo predavanje i interaktivne radionice koje je vodio Bleri Leši, priznati stručnjak za kulturne kompetencije. Diskusije su se fokusirale na važnost razumijevanja i adresiranja kulturne raznolikosti u zdravstvu kako bi se poboljšali ishodi liječenja i smanjile razlike u pružanju njege.

Posljednji dan donio je inspirativne prezentacije, uključujući:
•  Pilot-program Hanze Hogeschool o kulturnim kompetencijama, koji je predstavio inovativne pristupe integraciji ovih koncepata u zdravstveno obrazovanje.
• Međunarodnu organizaciju za migracije (IOM), koja je podijelila svoja iskustva o izazovima s kojima se suočava zdravstvena radna snaga u pružanju njege osobama iz različitih kulturnih sredina.

Osim formalnog programa, učesnici su imali priliku za umrežavanje i jačanje saradnje između različitih aktera uključenih u projekat kao što su Univerzitet u Zenici, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Univerzitet "Džemal Bijedić" u Mostaru, ODISEE Univerzitet primjenjenih nauka u Briselu (Belgija), Univerzitet „Luigj Gurakuqi“ u Skadru, Univerzitet primijenjenih nauka Turku (Finska),  Univerzitet Eqrem Çabej Gjirokastër (Albanija) i Fondacija fami.

Ova radionica je potvrdila važnost kulturnih kompetencija u zdravstvu i postavila snažnu osnovu za naredne radionice, uključujući i petu radionicu u organizaciji Fondacije fami (24-26. mart 2025. godine u Sarajevu), koja će se fokusirati na izradu edukativnih materijala.

Zahvaljujemo se svim učesnicima, predavačima i organizatorima na njihovom doprinosu uspjehu ovog događaja. Zajedno oblikujemo budućnost u kojoj su zdravstveni profesionalci osposobljeni za pružanje inkluzivne i kulturno osjetljive njege za sve.

Pratite nas za novosti o TCCWB projektu i budućim aktivnostima!