Tatjana Milanović Lajić je medicinska sestra koja radi u Banjaluci na Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske. U direktnom je kontaktu sa osobama pozitivnim na SARS-CoV-2 virus. Među njima su starije dementne osobe koje zbog svoje bolesti znaju biti izuzetno zahtjevne za saradnju, ali i djeca koja zdravstvene radnike obučene u kombinezone prihvataju kao junake iz crtanih filmova.
Tatjana je dva mjeseca prije dolaska pandemije u našu zemlju prošla obuku za oblačenje zaštitnih odjela, ne očekujući da će doći vrijeme kada će u roku od pet minuta morati obući to odjelo i stvoriti se pored pacijenta. U ovom momentu, to joj predstavlja najmanji problem. „Sada je izazov da se u tom kombinezovnu, sa rukavicama, kaljačama, zaštitnom maskom i naočarima spasi život nekome ko se bori za vazduh“. A sve je više takvih pacijenata.
Priznaje da je rad od minimalno osam časova, ponekad i vikendom, u postojećim uslovima iznimno težak i psihički zahtjevan. „Potrebno je više puta dnevno pacijentima izmjeriti vitalne paramentre i uzeti krv, te podijeliti propisanu terapiju. Zbog teškog stanja bolesnika, česte su izmjene terapije, a to od medicinskih sestara-tehničara zahtijeva dodatni oprez“, Tatjana objašnjava.
Građanima poručuje da ostanu kod kuće, jer većina nas može biti nosilac virusa a nemati simptome. Na taj način virus se može ne znajući prenijeti nama dragoj osobi starije životne dobi ili sa nekim postojećim oboljenjem i na taj način ugroziti njen život. „Vjerujte da je to jedino što očekujemo od vas kao znak zahvalnosti za ono što radimo“, poručuje Tatjana.